Bydlení v Irsku

Bydlení v Irsku

V Dublinu se bydlí dobře. Když máte alespoň jedno okno na větrání mimo rušnou ulici a dokážete to zaplatit, máte štěstí. To nemá každý. Nejsou tu paneláky, spíš takové krásné dvou až třípatrové cihlové mini domečky (možná to je právě jedna z příčin místní bytové krize).

Teplá, nebo studená

Samozřejmě tu není centrální teplá voda a většinou ani centrální topení. Asi největší odlišnost spočívá v kohoutcích. Kromě novostaveb je tady kompletně oddělená teplá a studená voda. Vypadá to takhle:

Prý se tady ruce mají umývat tak, že pustíte oba kohoutky a potom plynule pohybujete rukama mezi oběma teplotně velmi rozdílnými proudy vody. Jediné, čeho se tím dá docílit, jsou popáleniny prvního stupně a zároveň omrzliny. Jako vážně, jaký má tohle smysl?

V jedné restauraci jsem narazil na kohoutky s časovanou dávkou vody. Než jsem stihl zapnout i druhý kohoutek, první se vypnul. No, nevím. Předchozí návod s instrukcí o střídání proudů se tam využít nedal.

V kuchyních je většinou proud vody jen jeden, ale vodní zdroje se  nesmíchají, takže jedna půlka je studená a druhá teplá. Ale s tím se už docela žít dá. A dá se s tím i umýt nádobí.

Power sprcha

Když se přesuneme do vany nebo sprchového koutu, zjistíme, že na zdi je přimontovaná nějaká divná bílá (nebo zažloutlá) věc. Je to elektrický průtokový ohřívač vody. Strašidelně vrčí a není snadné ho nastavit na vyhovující teplotu, protože se mu to průtokové ohřívání zpravidla zas tak nedaří. Ale hlavně neumí vytvořit rozumný proud vody. Spíš tak jako cabrá. A taky není možné dát sprchovou hlavici dost daleko nebo blízko. Prostě to není takové to příjemné sprchování, co máte doma.

Naštěstí jsme tenhle vynález měli jen první týden v bytě u Simona. V našem novém bejváku je sprcha docela normální. Kotel taky hodně vrčí, ale proud i teplota je fajn, takže klidně přijeďte, ručníky pro návštěvy máme.

Zásuvky

V Irsku jsou stejné elektrické zásuvky jako ve Velké Británii. Irové prý spotřebiče bez třetího kolíku řeší tak, že do zásuvky vráží vidličku. No, nezkoušeli jsme to. Běžné nabíječky k telefonům jsou tady dost velké a vidličku nahrazuje kolík plastový, který nemá funkci uzemnění.

Každá zásuvka má svůj zvláštní spínač, kterým se zapíná. Takže je to tady vlastně hrozně bezpečné.

V každé prodlužce, roztrojce či jakémkoliv samostatnějším spotřebiči je vyměnitelná pojistka. Zajímavé, asi mají nějaké špatné zkušenosti (možná s nesprávným použitím příborů pro elektrifikaci).