Cork

Cork

Minule jsme akorát zvládli dojet do chatičky a opravit okno. Další den jsme se vydali objevovat druhé největší irské město Cork. Kdysi jsme byli v Máslovicích u Prahy v muzeu másla, a tak jsme se byli podívat, jak vypadá místní alternativa. K porovnání těchto dvou kulturních subjektů bychom jenom dodali, že v Máslovicích se máslo nikdy nedělalo, kdežto v Corku se dělá dodnes a vyváží do celého světa, takže ho tam prožívají tak nějak víc. A. se nejvíce líbily fotky šťastných kraviček. Klára se těšila na ochutnávku, která se nekonala jednak kvůli pandemické situaci, a také proto, že degustace nebyla nikdy součástí expozice. Hned vedle je 132 metrů vysoká Shandon Bell Tower, kde se u vstupu paní trochu divila, že nahoru chceme i s A. a jejím olbřímím plyšovým opičákem, ale s pokrčením ramen od nás vybrala vstupné a ukázala nám cestu.

Zdroj: wikimedia.org

Nutno dodat, že spíše než nerovné a točité schody nás překvapily trámy, které bylo potřeba přelézt, podlézt a prosmýknout se dál.

A. prokázala, že není klaustrofobní a tvrdila, že jediný, kdo se cítí nekomfortně, je opičák. Ale vůbec  nejhorší je, jak je táta zpocený.

Nahoře byl krásný a větrný výhled, ale Martin byl z nějakého důvodu spíš v přízemní náladě. K tomu začalo i mrholit (což je tu podle našich kamarádů, kteří tu tři roky žili, něco tak běžného, jako v Česku řepka na polích), a tak jsme přeběhli řeku do tradičního dvě stě let fungujícího Anglického trhu, jehož hlavní předností je, že je zastřešený.

Zdroj: wikimedia.org

Pohled na všeliká cizokrajná jídla v nás probudil chuť na něco exotického, a tak jsme si v okénku vedle objednali párek v rohlíku. Bylo vidět, že Cork je vhodným místem i pro čerstvé absolventy, protože tak přesně kluk, který se pokoušel nacpat párek do rohlíku, vypadal. Je neuvěřitelné, že spolu s přidáním homeopatického množství kečupu a hořčice mu to trvalo dvacet minut. Uspěl z poloviny, druhá půlka párku čouhala ven. Na jeho obranu, s rohlíky se tu člověk nepotká ani v polských sklepích (sklep znamená polsky obchod - pozn. red.). Martin zavýskl: "Pikador" a dostal home sick (stesk po domově) a ještě větší hlad. A celá tahle zábavná show stála jenom čtyři eura.

Kulinářská vsuvka: jinak jsou tu samozřejmě mnohem častější hot dogy, kdy je rohlík nebo spíš menší bageta naříznutá na půl a párek či klobása vložna dovnitř.

Zdroj: expats.cz

Další na programu bylo objevování místní kavárenské kultury. Jelikož poslední dobou pijeme výhradně světlou filtrovanou kávu, zamířili jsme do podniku zvaný Filtr, který naprosto dle očekávání v nabídce filtrovanou kávu nemá. Vysvětlili nám, že mají zbrusu nový presovač a že ho příliš rádi používají.

V druhé kavárně, která naši oblíbenou metodu přípravy inzerovala v menu, baristka zbledla, a se slovy, že zkusí najít někoho, kdo to umí, odešla. To se jí skutečně podařilo a její kvalifikovanější kolegyně nám připravila obstojný kávový zážitek.

Posilnění kofeinem jsme vyrazili do Crawford Art Gallery, kde na nás nejvíce zapůsosbily striktní covidová opatření na toaletách.

Tato kabinka není kvůli v provozu kvůli nutnosti dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Za řeč by stály i jiné exponáty, ale žádný v nás nezanechal ten správný rozporuplný dojem, nutící nás zamyslet se nad životem a společností.

Obrázek v záhlaví: wikimedia.org