Halloween

Halloween

Je to tady zase. Po docela dlouhé době. Hádám, že jste se nemohli dočkat… V supermarketech jsou zase k dostání levné čerstvé dýně. Tím se nám snaží Irsko naznačit, že nastává doba, které pořád moc nerozumíme. Ano, je tady Halloween.

Děti už týden předem chodí v nejrůznějších kostýmech. Až přijde předvečer Všech svatých, vyrazí od domu k domu a budou slovy “trick or treat” nutit pokojné místní obyvatele, aby jim dali sladkosti, jinak jim provedou nějakou lotrovinu, třeba vysypou popelnici nebo pomalují dveře. Jak se svátek blíží, děti jsou čím dál divočejší, už dnes (27. října) nám dvě holky hodily pod nohy práskací kuličky. Asi zavětřily, že mám v tašce čokoládu. Nedostaly sladkosti, dostaly vynadáno.

U nás se jede na hřbitov (tradičně se zanadává na sváteční řidiče – čepičáře a rozpustilé otce, kteří svěří volant na cestu z jihomoravského Oujezda až do Budějc svým nevyježděným dcerám) zapálit svíčku a oprášit spadané listí. Katolíkům začíná týdenní dobročinný triatlon (kostel, zpovědnice, hřbitov) ve prospěch zemřelých příbuzných.

V Irsku prý návštěva hřbitova v tomto období není podmínkou, protože je tu na to příliš vlhko a zima. To jsme si nevymysleli, to nám řekl otec Joseph. A když to řekne kněz, musí to být pravda, že jo. Přesto se týden před dušičkami běží čtyřicátý ročník dublinského maratonu s více než dvaceti tisíci šílenci ve sportovních trikotech. Vyhrává ten, komu při pocitové teplotě dva stupně nejsou vidět bradavky.

My jsme vytáhli ze skříní zimní kožichy a vyrazily se podívat na halloweenskou výzdobu, která na leckterých domech předčí tu vánoční.

V Národní botanické zahradě (národní pro nás turisty nebo přistěhovalce znamená, že vstup je zdarma) uspořádali přehlídku dýní, které sami vypěstovali a těch nejlepších, které děti (a evidentně i mladiství) vyzdobili.

Botanická zahrada má společnou zeď s glasnevinským hřbitovem, kde lze naši halloweenskou procházku zakončit u hrobů slavných Irů, placenou prohlídkou po místním hřbitově s muzeem pohřebnictví a černou kávou v hřbitovní kavárně.

Můžete se také podívat na více fotek.