Kdo co říká o hovínkách

Kdo co říká o hovínkách

“A jak se vaše příjmení vyslovuje?” ptá se nás starší pán za stolkem. “Nechtěl bych to zkomolit” dodává s úsměvem a podává nám volební archy. Ano, je 24. května 2019, jsme v Irsku, neprší (už od včerejška) a máme tu volební den do Evropského parlamentu. Irsko, jako člen Evropské unie (naštěstí), volí také, i když jenom v pátek od sedmi ráno do desíti do večera.

Česká republika neumožňuje volit české zástupce do Europarlamentu z jiného státu, podobně jako třeba do místních zastupitelstev. Bohužel nám nevyšla cesta do vlasti. Jak asi můžete tušit, tak nám na budoucnosti a provázanosti EU docela záleží, takže jsme se rozhodli využít možnosti volit v Irsku, a to irské reprezentanty. Stačilo k tomu jenom jednou zavolat na ambasádu v Dublinu, třikrát dojít na Dublin City Council (radnice) a dvakrát na Gardu (policejní stanice). Celkově to byly dva formuláře ověřené od místního policisty a hurá, můžeme volit. A to dokonce i do místního zastupitelstva, kam se volí ve stejný den.

Volte číslo jedna

No jo, ale koho. Čtyři týdny před volbami zaplavili pouliční sloupy plakáty kandidátu.

Nejdříve nás překvapilo, že se kandidáti liší skoro ulici od ulice. A to jednak proto, že se špatně rozeznává, kdo je kandidát do evropského parlamentu a kdo do místního zastupitelstva, a také proto, že Irsko je rozdělené do tří částí s různými kandidáty pro evropské volby. Místní zastupitelstvo má zase jiné kandidáty pro každé město nebo městkou čtvrť.

Překvapilo, že každý kandidát je číslo jedna. A to dokonce i když jsou ze stejné strany!

Ukázalo se, že to není tak, že by irští politici byli tak ukrutně netýmoví hráči, nýbrž volební systém je jiný. Nekroužkuje se. Tady se dávají čísla podle preferencí, tedy nejvíc chci tohoto politika (1), potom případně tohoto (2) a tak dál. Preferenčních hlasů máte, kolik chcete. Škoda, že nejde jít do mínusu – nepreferovaní politici se ignorují. Volební lístek je naštěstí barevný, s fotkami politiků a logem strany.

Ze začátku jsme se ve výběru našich kandidátů orientovali podle politických stran a uskupení v Evropském parlamentu, které se jakžtakž dá převést na strany v Česku, ale díky jinému volebnímu systému se to celé týká individuálních kandidátů, takže jsme se dali do zdlouhavého čtení volebních programů.

U Evropských voleb to bylo snaží, protože na tom Irsku hodně záleží a domorodci mnohem více vědí, proč, jak a v čem jim Unie pomáhá, i když i tu je velký důraz na Brexit (ekonomika UK je s tou irskou hodně provázaná). Zajímavé na argumentech politiků bylo, že se snaží lokální problémy (nedostupné bydlení, hromadná doprava) vzít do Bruselu, inspirovat se dalšími městy (typicky Vídní) a potom vyvíjet tlak na irský parlament. Na druhou stranu část politiků vypadala, že se snaží hrát na slabou stránku voličů zatížených lokálními problémy, které nejsou v agendě Evropské unie, například místní zdravotnická péče. Jeden kandidát jako hlavní prioritu prosazoval zrušení WiFi na školách. Ne proto, že by jim chtěl omezit možnosti brouzdat o přestávkách na síti, ale proto, že tyhle mikrovlny děti poškozují. Ten by si zasloužil minusový hlas.

Přestože Irsko vyhlásilo stav klimatické nouze, strana zelených tu není vůbec silná, na druhou stranu o nutnosti akce mluví už naštěstí skoro všichni.

Debata o hovínkách

I místní zastupitelstva se zabývala otázkou globálního oteplování. Návrhy kandidátů byly různé, od zhasínání na radnicích přes solární panely (nejsem odborník, ale v Irsku zas tak tolik slunce nesvítí) padají i návrhy přesvědčit děti, aby chodily do školy pěšky.

Další diskutovaný problém (po obrovské bytové krizi) se ukázala hovínka po psech na ulicích. Ano, jsou všude, a to znamená i na podrážkách. A místní se doma nevyzouvají! Nicméně i to má řešení, podle některých by se měly přidávat do kompostu.

Takže nás v neděli čekají tři napínavé zápasy, které budeme sledovat. Jeden hokejový (snad ne jenom o bronz) a dvojí zveřejňování volebních hlasování. Naštěstí v Irsku platí zákon, že všechny volební plakáty musí z ulic zmizet do sedmi dnů pod vysokou pokutou, takže slunce zase bude moct nerušeně svítit, třeba i na solární panely, které nově zvolení zastupitelé nainstalují. Třeba vám tam ty banery u dálnic taky nakonec zruší.