Když si prezident vezme dovolenou

Když si prezident vezme dovolenou

Když si dovolenou vzal i prezident, vzali jsme ji taky. Po roce, jednom měsíci a jednom dni jsme přiletěli zpět do Česka. A hned první den ve vlasti jsme se připojili k Hodonínské demonstraci v rámci Milionu chvilek, kde jsme měli i krátky projev. Pokud vás zajímá, můžete si pustit zkrácený záznam, nebo si jej sami přečíst. Prosíme vás, najděte si svoji chvilku pro demokracii:

Autor fotek a videa: Daniela Andršová

Vážení spoluobčané, dobrý večer,

jsme rádi, že jste dnes přišli a také jsme rádi, že tu můžeme být my. Včera jsme přiletěli z Irska, kde v současnosti bydlíme. Možná by někdo mohl říct, co je nám do toho, když tu nežijeme a přiletíme jenom, když si prezident Zeman vezme na dva týdny dovolenou. To, co se aktuálně děje, se týká každého občana České republiky. Každý z nás, ať už volil kohokoliv nebo nevolil vůbec, ať žije tady nebo žije v zahraničí, a dokonce i když ještě volit ze zákona nemůže, musí začít přijímat svou občanskou odpovědnost.

Klára mluví na demonstraci

O konfliktu zájmů a trestním stíhání premiéra Babiše bylo řečeno mnoho. Je hrozné, že člověk s tak nízkým morálním kreditem to dotáhl tak vysoko. Ale horší je, jak málo to jeho voličům vadí. Je nepřijatelné, aby aféry předsedy vlády poškozovaly zájmy českých občanů a pověst celé země. Babiš přišel a věříme, že zase odejde. Ale změny a precedenty, které dělal a dělá, tu s námi zůstanou. Stejně jako společnost, kterou se mu spolu s dalšími daří rozdělovat. A to rozdělení je patrné všude, dokonce i mezi Čechy žijícími v Irsku.

Irsko je zvláštní země. Člověk má pocit, že je tam pořád podzim a když náhodou neprší, tak mrholí. Překvapila nás mimo jiné irská národní hrdost. Je to krásně vidět například během svátku svatého Patrika. Ten se díky irské migraci slaví skoro všude na světě. Je to, jako kdyby se všude na světě slavil svátek svatých Cyrila a Metoděje. I my máme být na co hrdí.
Říkali jsme o klidných demonstracích Milionu chvilek naším kamarádům z Lotyšska a Chorvatska. Přiznali, že nám závidí, že si neumí představit, že by se takto pokojně demonstrovalo v jejich rodných zemích, i když i tam by bylo k demonstracím dost závažných důvodů.

Část z nás svobodu dostala darem od starších generací. Možná jsme jim málo vděční. Nyní je na nás všech, abychom si svobodu a demokracii udrželi.

Martin mluví na demonstraci

Někteří politici se nás snaží přesvědčit, že doteď bylo všechno špatně a že oni jsou našimi novými hrdiny, kteří všechno zlepší. Že oni jsou první politici, kteří se zajímají o obyčejné lidi. Považujeme to znevažování demokracie. Sami jsme si několikrát i před nástupem Babiše dopisovali se senátory i poslanci Evropského parlamentu. Vždy jsme se dočkali odpovědi. Politici jsou naši volení zástupci, je dobré o tom mluvit a je nutné to některým politikům připomínat. Nepřejeme si zrušení výsledku voleb, jak nám bývá podsouváno. Ale chceme premiéra, který není ve střetu zájmů, nelže a nekrade.

Naše doba nám umožňuje se dívat na přímý přenos nebo záznam veřejných jednání poslanecké sněmovny, a ověřit si, jak námi zvolení politici hlasovali. Je potřeba jim připomínat volební sliby, volební programy a také jejich poslanecký slib.
Málokdo takhle chce a může trávit svůj čas, proto je dobré sledovat důvěryhodná média a podporovat je.
Důležitost kvalitních médii jsme si uvědomili zvlášt nyní v zahraničí. Hodně časopisů a novin má naštěstí i načtenou verzi a některá témata bývají zpracovaná jako podcasty. Takže se můžeme věnovat podporování demokracie i po cestě do práce, při přebalování, uklízení nebo při stání v kolonách na českých silnicích.

Je snadné najít si “hrdinu”, kterému všechno svěříme a budeme už jen poslouchat pohádky o tom, jak mu ostatní brání v jeho práci. Neměli bychom se ani nechat uplatit věcmi, které udělal dobře, protože to nestačí. Střet zájmů, lži a ohýbání demokracie se nedají vyvážit zvednutím učitelských platů nebo opravenými chodníky.
Je na nás, abychom kontrolovali, diskutovali, vysvětlovali, angažovali se a snažili se spojovat. Je na nás, abychom získanou svobodu neztratili. Je na nás, abychom si udělali čas na naši Chvilku pro demokracii.
Děkujeme organizátorům a vám všem, kteří jste dnes přišli.

Díky.

Pohled na demonstranty