Oslavy svatého Patrika

Oslavy svatého Patrika

Všimli jste si v neděli něčeho zeleného kolem sebe? Třeba piva nebo nasvícení budov? To proto, že se slavil svatý Patrik. Je to nejvýznamnější irský svátek, takže i když připadl na neděli, do práce se nešlo ani v pondělí. Po oslavě vedené takhle bujarým stylem by ty pracovní výkony stejně za moc nestaly, takže je lepší zůstat doma. Protože spousta Irů emigrovala do různých zemí, je to velice mezinárodní svátek. V Chicagu dokonce na zeleno barví řeku, nejenom pivo. A Eifellova věž nebo budova opery v Sydney je taky zelená.

Do Irska prý letos přijely slavit stovky tisíc lidí (nikdo je nedokázal spočítat přesněji). Takovouhle velkolepou party jsme si nemohli nechat ujít, takže jsme se v sobotu byli podívat na festivalovou vesnici, byl tam moc pěkný program pro děcka, kolem byla různá divadelní a hudební vystoupení, spousta stánku s dobrotama, prostě takové hody. Akorát bylo dost chladno a občas trochu sprchlo.

Neděle byla ovšem velkolepá. Ve dvanáct začal průvod městem. Trval něco přes dvě hodinky a šlo v něm asi dva tisíce lidí, alegorických vozů, muzikantů, tanečnic, hasičů a gardistů, cyklistů a všelijakých dalších postaviček. Tématem letos bylo globální oteplování, takže jsme viděli i tučňáky, tající ledovce, velryby a obří sépií ze sádrokartonu.

Na začátku jsme čekali na pana prezidenta, zahájil průvod proslovem. A musím říct, že tohle je vskutku můj prezident.

Všechny nás tady přivítal, protože on je takový vítač. Vypadal, že má upřímnou radost, že všichni slavíme irský svátek a že je rád, že jsme všichni tady v Irsku. Nebo že to spolu slavíme i někde jinde. Sluníčkář, že jo. Prostě naše krevní skupina. Kdyby se někde rozdávaly přihlášky do pražské kavárny, rozhodně by se taky přidal.

A dál říkal, že tahle zelená není jenom irská barva, ale že bychom fakt už měli přemýšlet nad přírodou a životním prostředím a nést za stav světa každý svůj kousek odpovědnosti. A mluvil asi tak čtyři minuty, žádné zbytečně žvanění.

A jak to bylo s tím svatým Patrikem?

Patrik se narodil v roce 387 a zemřel roku 461, ale možná někdy jindy, znáte to. Když mu bylo 16, unesli ho z Británie do Irska otrokáři. Musel tady makat, ale asi po šesti letech utekl. Jenže pak se mu zdálo, že ho Iři potřebují, takže se vrátil a dělal tady něco jako podobného, co dělali Cyril s Metodějem u nás. A navíc legendy říkají, že vyhnal z Irska hady. To nebylo moc těžké, jelikož v místním chladném prostředí stejně nikdy zadní hadi nežili, teda až na slepýše, ale to ani není opravdový had. Jiný výklad říká, že nevyhnal hady, ale druidy. Neviděli jsme tady zatím ani hady, ani druidy, takže těžko říct.