Pandemie u nás na ostrově

Pandemie u nás na ostrově

Varování: Tento článek je plný sarkasmu a nekorektního humoru. Všechny státy, zvířata a osoby jsou smyšlené a podobnost s realitou je čistě náhodná.

Irsko se mnohem dřív než Česká republika rozhodlo zahájit boj proti novému koronaviru. A to skutečně masivní letákovou kampaní.

Rozdávání letáků na Dublinském letišti #1

I když premiér Babiš říká, že Česká republika je lídrem v některých opatření, letáky odkoukal od Irska, akorát distribuce Českou poštou nejspíš způsobí, že velká část obyvatel dostane informace příští rok pod stromeček. V Irsku jsou letáky skoro všude, což je dobře, protože Irsko nejvíce trápí nedostatek toaletního papíru (jsou zde pouhé dvě továrny). Zdá se tedy, že irská vláda zabila dvě mouchy jednou ranou.

Hned vzápětí se irská vláda ještě před místním prvním diagnostikovaným případem rozhodla prověřit, kolik volných kapacit aktuálně je v nemocnicích. V ČR se mluvilo o stovkách volných a připravených lůžek. V Irsku zrovna skončila chřipková epidemie, hodně lůžek se tím uvolnilo a tak se při počítání dospělo k tomu, že zde pouhých třináct lůžek chybí.

První pacient s pozitivním testem se tu objevil o pár dní dřív než v Česku, ale brzy se ukázalo, že Irskou republikou jen projel do Severního Irska, takže to vlastně nebyl zas tak náš problém. Nicméně brzy se lyžařů z Itálie začalo vracet víc. Irsko i přes místní zimní počasí, kdy teplota jen zřídkakdy klesne pod nulu (to domorodce v kraťasech vždy překvapí), má jednu svoji sjezdovku, ale podle všeho je to spíš speciální koberec, jehož sjezdové vlastnosti ojedinělý sníh spíš zhorší. Pokud se vám zdá, že připomíná spíš skate park, máte pravdu.

Irská sjezdovka kousek od Dublinu #2

Irové mají pochopení pro dovolenkové lyžaře, protože zkuste si to lyžovat na koberci.

Dalším milníkem byly zamyšlení v místních novinách o tom, zda sv. Patrik, jehož oslava 17. března se blíží, nedokáže Irsko zbavit i nového koronaviru, když nás již v minulosti zbavil hadů a ještěrek. Závěr byl, že spíš ne. Nicméně umělci si ihned do role nového zachránce postavili pana prezidenta s jeho psem.

Prezident Higgins se svým psem vyhání hady i koronavirus z Irska #3

Nutno dodat, že panu prezidentovi je 79 let a jeho pes spíše vypadá na to, že vám v soudku na krku přinese mléko do čaje, než že by byl nějaká konfliktnější povaha.

Tím se dostáváme k panickému nakupovaní. Ano, i tady se to s první desítkou případů stalo. My jsme si toho moc nevšimli, protože Irové moc nevaří, takže ze supermarketů při této první panické vlně zmizely hlavně mražené pizzy a brambory, které se dají uvařit v mikrovlnce. Mrkev, květák ani okurky pro místní do kategorie jídla asi nespadají.

V druhé nakupovací vlně zmizely pro změnu fazole v konzervě, které hned po bramborách patří k národním jídlům.

Přejeme vám pevné zdraví, noste roušky, buďte dobré mysli a nepropadejte panice!

Zdroje obrázků:
1. bloomberg.com
2. Google streetview, Ski Club Ireland, Barry O'Shaughnessy
3. lovindublin.com
4. Foto ze záhlaví: By NIAID - https://www.flickr.com/photos/niaid/49534865371/, CC BY 2.0,