Po hřištích západního Corku

Po hřištích západního Corku

Dovolená v Corku s malým dítětem má svá specifika. Je třeba dobře naplánovat cestu, aby dítě buď v autě spalo, a nebo aby existovalo rozumné množství zajímavých zastávek po cestě (v pravidelné vzdálenosti deseti až padesáti minut od sebe). My jsme se zaměřili na dětská hřiště, a tak naše dovolená bylo vlastně spíš putování po nich.

Zdroj: maps.google.com

Za týdenní dovolenou jsme jich navštívili dvanáct (některá opakovaně), ale v hledáčku jsme jich měli mnohem víc. Specifikem mimoměstských hřišť je, že jsou často financovaná místní komunitou, za jejich plotem se pase dobytek a nejsou dostupná jinak než autem.

Naštěstí A. byla v autě většinou hodná nebo spala. Oproti Kláře, která na úzkých a klikatých silničkách u pobřeží trpěla mořskou nemocí.

Jedno hřiště, které jsme navštívili, se nachází v malebném přímořském městečku Kinsale. Ptali jsme se paní servírky v kavárně, co je zde zajímavého k navštívení. Nadšeně nám říkala, že jelikož bylo krásných devatenáct stupňů, určitě máme jet na nedalekou pláž a koupat se v Atlantiku, který měl kolem deseti stupňů. Poděkovali jsme, ale rozhodli jsme se napříště zeptat někoho, kdo je více teplokrevný.

Kinsale zátoka

A tak jsme přejeli na Old Head of Kinsale, kde je v bývalé signální věži muzeum zaocenáského parníku Lusitania, kterou nedaleko odtamtud potopily německé ponorky během první světové války.

Výhled z muzea na památník a Old Head of Kinsale

Na nejzazším výběžku výběžku je samozřejmě golfové hřiště s překrásnou scenérií oceánu a celoročním silným větrem.

Asi nejlepší hřiště, které jsme navštívili, bylo v městečku Clonakilty. Respektive veřejné hřiště nebylo nic extra, ale menší hřiště, které je součástí West Cork Model Railway Village (Vesnice vlakových modelů Západního Corku) bylo skvělé, stejně jako celá vesnička.

Oproti jiným podobným atrakcím jsou železniční modely větší a nachází se venku pod širým nebem.

Take nás zaujaly modely lodí, které bylo možné na dálku ovládat na menším rybníčku.

Zdroj: stayincork.com

Další navštívené hřiště se nachází ve vesničce Blarney, která je známá středověkým hradem s obrovskými zahradami. A. zaujaly záhonky s jedovatými bylinkami.

Zdroj: blarneycastle.ie

Martin si zase připomněl, že úzké schody ve středověkých hradech byly nejen ochranným prvkem, ale i posilovnou pro rodiče nesoucí děti.

Další typickou rodinnou aktivitou jsou zvířecí farmy. My jsme se navštívili The Farm Grenag, kterou nám doporučila česká rodina, na kterou jsme narazili na jednom z hřišť. Kde taky jinde, že.

Krom zvířátek měl velký úspěch i barelový vláček, který jezdí po celém areálu.

Zdroj: visitthefarm.ie

Na zpáteční cestě do Dublinu jsme se zastavili na Rock of Cashel, odkud vládli králové Munsteru (části Irska). Vstup byl díky pandemii zdarma a to včetně komentované prohlídky, při které jsme se dozvěděli, že původní latinské jméno pro Irsko je Hibernia,
v překladu Země zimy.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Název pražského divadla Hybernia má stejný původ díky irským františkánům, kteří do českých zemí poprvé přivezli brambory.