Vánoční

Vánoční

Předvánoční čas se překlopil do času vánočního. V Irsku je Štědrý den (Christmas Eve) normální pracovní den. Kolem deváté zajela dublinská hromadná doprava do garáží a vyjede až na Štěpána, takže všichni jeli z půlnoční mše taxíky. Prý jsou taxi služby přes Vánoce beznadějně zarezervované týdny dopředu.

Dneska je i tady státní svátek (stejně jako zítra – na Štěpána, ale to už obchody i autobusy fungují) a všichni si budou dál přecpávat břicha krocany a…

Když jsem se snažil zjistit, jaké je typické irské vánoční jídlo a pití, našel jsem, že jsou to fazole a Guiness. Takže vlastně žádná změna oproti normálnímu irskému tradičnímu jídlu. A krocan, samozřejmě.

Ale jinak mi přijde, že tu Vánoce prožívají hezky. Spousta domů, balkonů a oken svítí (někdy je těch roztančených blikajících sněhuláků trochu moc) a všichni si přejí Merry Christmas (včetně pošťáka irské pošty, který nám v sobotu 22. prosince v deset dopoledne dovezl balík, o kterém Amazon avizoval, že přijde nejdříve 28. prosince. Po Novém roce se mrkněte do schránek, naše vánoční přání se zřejmě zdrželo na české straně. Takže irská pošta proti české 2:0.

Rozhodli jsme se s Klárou, že si na Vánoční tabuli neuděláme kapra (v polských obchodech je mražený kapr k dostání sedm euro za kilo), ale tresku. Bohužel se něco zvrtlo a s místní paní rybářkou jsme si tak úplně nerozuměli. Dostal jsem tuňáka, ale taky to bylo dobré, i když jsme se rozhodli vypustit trojobal.

Naše dlouhé diskuze o tom, jestli budeme dělat salát podle receptu mého taťky nebo Klářiny mamky dopadl jednoduše. Nepodařilo se mi sehnat celer a petržel. Nahrazovat to tuřínem a pastiňákem se mi nechtělo. Koupili jsme irské “baby” brambory, které se rozvařili jenom trochu, a spolu s polskou kunovjankou byl salát na světě. A fakt je dobrý. Skoro jako od mamky.

I betlém a stromek máme. Betlém je skoro větší než stromek, na začátku to byla jedna krabice od amazonu a pečicí papír. A taková je to krása.

Všem, co nám přáli hlavně hodně dárků, velmi děkujeme, žádné dárky jsme si letos nedávali, ale i tak na vás všechny myslíme.

Jako štědrovečerní pohádku jsme nominovali Anděla Páně 1 (já) a Smrtonosnou past 1 (Klára). Past to vyhrála, i když (shodně) nejhezčí vánoční film je pro nás Remember the Night.

Tak šťastné a veselé, čili happy merry!