Informatik hledá práci v Dublinu

Informatik hledá práci v Dublinu

Přestěhovat se do zahraničí a potom na místě hledat práci zní rozumně. Jsem přímo na daném místě (pokud jsem si ji dobře zvolil a je tam velká koncentrace firem, kde bych mohl pracovat), mám čas chodit osobně na pohovory a přitom objevovat město. Navíc je možné doufat, že objevím nějaké menší firmy (pokud nestojím o korporátní prostředí).

Výběr lokality

Když jsme vybrali Irsko, tak jsme začali vybírat konkrétní město. Nebylo to těžké rozhodování, protože v Irsku je jen jedno (podle nás rozumně) velké město, a to je Dublin. Města jako Cork (125 tisíc obyvatel) nebo Limerick (94 tisíc obyvatel) nám přišla srovnatelná s Českými Budějovicemi, kde jsme oba čas žili a po několikaleté zkušenosti z Brna a Prahy jsme chtěli něco většího, takže Dublin (s asi 600 tisíci obyvateli) byl jasná volba. Navíc v Dublinu je opravdu hodně firem (Facebook, Google a tak dál).

Dublin má také několik nevýhod. Metro chtějí začít stavět v roce 2021 (ale možná to dopadne jako s plány v Brně). Tramvaj tu mají, a ne jednu! Jezdí tu dokonce dvě linky, červená a zelená. Ale největší nevýhodou je obrovská bytová krize. Pravděpodobně to souvisí s příznivou daňovou politikou Irska (daní zde myslím Facebook i Google pro celou EU) a tedy odhaduji i velkým přílivem nových zaměstnanců těchto firem spolu s negativními dopady Airbnb (regulace se již připravuje).

Pokud vám přišlo, že v Praze jsou byty drahé, je nutné jednat rychle kvůli velké konkurenci zájemců, tak Dublin je učiněné peklo.

Hledání na dálku?

Zpátky k hledání práce. Nejdřív jsme chtěli ukončit všechny naše závazky v Praze, přestěhovat se a začít v klidu hledat práci v Dublinu (něco našetřeno máme). Ale vzhledem k ceně nájmů a nedostatku bytů jsme se rozhodli, že si zkusím najít práci dopředu. (Měsíční nájem vyjde zhruba 1000 – 2000 euro, samostatný pokoj nebo malý byt rozumně daleko od centra, hostely vyjdou samozřejmě ještě dráž). Na sdílení bytu se cítíme už tak trochu staří. Vydělat tady něco chceme, ale ne za každou cenu.

V České republice jsem byl zvyklý, že mi reakce na odpověď na nabídku práce přišla do několika málo dnů, případně hodin (v jednom případě do jednotek minut). Když jsem hledal práci v zahraničí (nejen v Irsku), tak to bylo úplně jinak a často jsem se reakce nedočkal vůbec.

Důvodů je pravděpodobně několik. Možná je to tím, že jsem v životopise měl napsané bydliště v ČR a nebyl jsem fyzicky v Dublinu, ale popravdě tomu nepřikládám velkou váhu. Spíš bych řekl, že jsme pořád vnímaní jako východní Evropa, i když se situace se postupně zlepšuje (tolik firem se stěhuje do Brna). Určitě jsem vybíral firmy, které jsou spíš větší a nebo známější a mají tedy více kandidátů, ale nevšiml jsem si výrazného vztahu reakcí na velikosti firmy.

Nakonec to vyhrálo IBM, ale o tom si povíme zase příště.