Těší mě!

Těší mě!

Součástí mého zaměstnání je spousta telefonování. Už tahle skutečnost sama o sobě může být pro někoho trochu frustrující. Občas vám kolegové hulákají v kanceláři, občas máte slabý signál, a do toho ten příšerný irský přízvuk – spousta Irů mluví takovým zvláštním tónem, jakým mluví například puberťáci, kteří jsou požádáni, aby umyli nádobí.

První potíž nastane, když se mi do telefonu daný člověk představí. Nevím jak vy, ale já se vždycky nějak zapomenu soustředit, takže o dvě vteřiny později už fakt nevím. A když se náhodou soustředím, je mi to houby platné, protože to, co slyším, se ani zdaleka neblíží psané podobě.
Tady nabízím pár těch, se kterými jsem se setkala:

  1. Niamh – světe div se, čte se to [neev], ale někdo říká i [neeiv]
  2. Aoibheann – znamená to něco jako “oslňující krása” a vyslovuje se to [ay-veen]
  3. Siobhan – “okouzlující” [shiv-on]
  4. Donnacha – byla jsem překvapená, že je to mužské jméno, ale pak jsem zjistila, že v překladu to znamená “hnědovlasý válečník” a zní to jako [done-acka]
  5. Deirdre [deer-dra], znamená to něco jako “ženská” a jmenuje se tu takhle kdekterá
  6. Oonagh – vypadá to jako když někdo praští komiksovou postavu, ale význam i výslovnost je něžná, znamená to “jehňátko” a čte se to [una]
  7. Eoghan je vlastně náš Evžen, jen se čte [owen]
  8. Aoibh – ani tohle není náhodný shluk hlásek, je to Eva a v tomhle případě se čte [eve]
  9. Cadhla – a to vám do telefonu řekla [kýla]
  10. Sadhbh – vážně mají takhle v řadě za sebou -dhbh- a čtou to [sive] nebo [sigh-v]

Takže abyste neváhali a měli v tom jasno, přikládám přehledný manuál, jak koho oslovovat:

Naštěstí je tady taky spousta lidí, co se jmenují Mary, Orla, Fiona, Patrick nebo Barry. A teď si představte, že vám někdo, kdo se jmenuje Caoimhseach diktuje svůj email. Já osobně nejsem ve spelování (hláskování v angličtině) nijak extra zdatná. Vlastně jsem v tom pořád ještě dost marná, takže dží a džej mi splývá, a to raději ani nemluvím o samohláskách. Takže si zapisuju všechno, co slyším, a pak se to snažím dešifrovat. A přinejhorším prostě zavolám znova, na druhý pokus už to většinou trefím.

Ještě by se takhle dalo předlouho pokračovat, ale mrkněte se raději na video, abyste pochopili, jak se tady cítíme. Oni to ti Irové vážně nemají snadné.